Neverjetna dejstva o Formuli 1

0

Formula 1 je elitni razred motošporta, ki že desetletja premika skrajne meje tehnološkega razvoja. Najhitrejši bolidi na svetu katerih razvojni proces je strogo varovana skrivnost, ki spominja na vojaške projekte z oznako “strogo zaupno”. Formula 1 ni zgolj tekmovanje med dirkači, temveč tekmovanje med bolidi v katere proizvajalci vlagajo izredne količine znanja, časa in denarja.

F1 bolid pospeši do 100km/h in se popolnoma ustavi v štirih sekundah.

Predstavljajte si, da pospešite do 100 km/h in se nato ustavite v samo 4. sekundah. Če imate težave s srcem, tega morda sploh ne bi preživeli. Učinek je podoben občutku, da je vaše telo stisnjeno z nevidno silo. Nadzor dihanja je v takšni situaciji izredno pomemben in F1 za prilagoditev na takšne sile potrebujejo dolgoletni trening.

Pnevmatike med dirko izgubijo 0,5 kilograma teže.

Med dirko težo izgubljajo tudi pnevmatike, katerih masa se zaradi obrabe zmanjša tudi za 0,5 kilograma. Medtem ko je življenjska doba pnevmatik pri osebnih avtomobilih med 60.000 in 100.000 kilometri, je življenjska doba F1 pnevmatik med 90 in 120 kilometri. Ob največji hitrosti se pnevmatika zavrti s 50 obrati na sekundo.

Zavorni diski s temperaturo lave

Zavorni diski iz ogljikovih vlaken dosežejo temperaturo tudi do 1200°C, kar je primerljivo s temperaturo lave.

G-FORCE

Dirkači Formule 1 so ob zaviranji in vožnji skozi ovinke izpostavljeni silam do 5 G, ki pa se močno povečajo ob trčenjih. David Purley je bil leta 1977 ob trčenju na VN Velike Britanije izpostavljen neverjetnim 197.8 G. Kljub temu je preživel in celo nadaljeval z dirkanjem.

F1 bolid lahko vozi obrnjen “na glavo.”

Teoretično lahko dirkalnik Formule ena vozi tudi obrnjen z “glavo navzdol”. To je bila ideja, o kateri se je dolgo razpravljalo in zdi se, da bi se to lahko zgodilo ob ustreznih pogojih. Sodobni dirkalnik F1 lahko proizvede 3,5 g, kar je 3-kratnik njegove teže, to pa mu omogoča izjemna potisna sila, ki bi mu lahko teoretično omogočala tudi tovrstno vožnjo. Manjša letala vzletijo že ob manjši hitrosti od tiste, s katero vozijo bolidi Formule 1, ki jih na stezi obdrži prav izjemno razvita aerodinamika.

Neuničljive čelade

Čelade dirkačev Formule 1 so med najbolj neuničljivimi predmeti na svetu. Čelada je zasnovana na način, da mora preživeti 45 sekund na temperaturi 800°C.

Koliko stane dirkalnik Formule 1?

guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
Oglejte si vse komentarje