Lewis Hamilton z zmago na Nurburgringu izenačil Schumacherjev rekord

0

Lewis Hamilton [Mercedes] je na Nurburgringu premagal vso konkurenco in slavil veliko zmago na dirki za VN Eifla. Britanec po odstopu svojega moštvenega kolega Valtterija Bottasa brez težav pripeljal do svoje 91. zmage v karieri, s čimer je izenačil rekord po številu zmag Michaela Schumacherja. Drugo mesto je na koncu zasedel Max Verstappen [Red Bull], tretji pa je bil Daniel Ricciardo [Renault].

Bottas, ki je vodil v uvodnem delu dirke je moral dirko predčasno končati zaradi okvare pogonskega sklopa, po Finčevem odstopu pa je Hamilton prosto pot do 91. zmage v karieri, s katero je še povečal svojo prednost v skupnem seštevku svetovnega prvenstva. Drugo mesto je Red Bullu pripeljal Max Verstappen, tretje mesto pa je po boju s Sergiem Perezom osvojil Daniel Ricciardo.

Mehičan se je moral zadovoljiti s četrtim mestom, peti pa je bil Carlos Sainz [Mclaren].

Na šestem mestu je dirko končal Pierre Gasly, ki je v neposrednem boju na stezi ugnal Ferrarijevega Charlesa Leclerca, ki je osvojil sedmo mesto.

Po startu iz zadnjega startnega mesta je dirko na Nurburgringu na odličnem osmem mestu končal Nico Hulkenberg, ki je v bolidu ekipe Racing Point ta konec tedna nadomeščal obolelega Sergia Pereza.

Najboljšo deseterico sta dopolnila še Romain Grosjean [Haas] in Antonio Giovinazzi [Alfa Romeo].

F1 2020 – VN EIFLA – NURBURGRING

Valtteri Bottas s pole positona ni startal najbolje, kljub temu pa je Finec z agresivnim manevrom ubranil vodstvo v prvem ovinku. Svoja mesta so zadržali tudi Hamilton, Verstappen in Leclerc, na peto mesto pa se je prebil Daniel Ricciardo.

Bottas, Hamilton in Verstappen so si hitro privozili nekaj sekund prednosti, Ricciardo pa je v petem krogu že napadal tudi Leclerca.

Že v osmem krogu je na postanek zapeljal Alexander Albon, ki na stezi nikakor ni našel poti mimo Ricciarda in Leclerca. Avstralec je v 9. vendarle prehitel dirkača Ferrarija, ki ga je takoj napadel tudi Lando Norris.

Leclerc je v 11. krogu zapeljal v bokse, ob koncu startno ciljne ravnine pa se je ob poskusu napada na Antonia Giovinazzija zavrtel Sebastian Vettel in ob tem povsem uničil svoje pnvmatike.

V 13. ovinku je veliko napako storil vodilni Bottas, ki je ob zaviranju v prvi ovinek močno blokiral svoja kolesa in Hamilton se je prebil v vodstvo. Bottas je krog kasneje zapeljal na svoj prvi postanek v boksih, v boju za 19. mesto pa sta trčila Raikkonen in Russell, dirkač Williamsa pa je moral odstopiti.

Na stezi je zavladal režim virtualnega varnostnega avtomobila, na postanek pa sta zapeljala tudi Hamilton in Verstappen. Krog kasneje sta v zadnji šikani rahlo trčila Albon in Kvyat, brez moči svojega pogonskega skloga pa je ostal Bottas, ki je hitro izgubljal mesto za mestom. Finec je v 18. krogu zapeljal v garažo in dirka na Nurburgringu je bila zanj predčasno tudi končana.

Za trčenje z Georgeom Russellom je bil Kimi Raikkonen kaznovan s kaznijo pribitka 10. sekund, v 23. krogu pa je zaradi odpovedi zavor odstopil Esteban Ocon. Dva kroga kasneje je moral odstopiti tudi Albon, nekaj težav s pogonskim sklopom pa je imel tudi Lando Norris, ki je še brez postanka dirkal na tretjem mestu.

Norris je po postanku izgubil položaj proti Perezu, na tretje mesto pa se je prebil Ricciardo. Hamilton je medtem svojo prednost pred Verstappnom povečal na dobrih pest sekund, Perez pa je v boju za četrto mesto takoj prehitel tudi Leclerca.

Monačan je v 37. krogu zapeljal na svoj drugi postnanek in se na stezo vrnil na 11. mestu, tik pred Pierrom Gaslyjem. Perez je s svežimi pnevmatikami začel v lov na tretje mesto, ki ga je zasedal Ricciardo, po postankih pa se je med dobitnike točk uvrstil tudi Nico Hulkenberg.

V 45. krogu je zaradi okvare motorja odstopil tudi Norris, na stezo pa je 15 krogov pred koncem zapeljal varnostni avtomobil. V bokse so zapeljali Hamilton, Verstappen in Ricciardo, medtem ko je Perez nadaljeval po stezi in se prebil na tretje mesto.

10 krogov pred koncem se je varnostni avtomobil umaknil in Hamilton je suvereno ubranil vodstvo v prvem ovinku. Ricciardo je medtem napadel Verstappna, a je tudi Nizozemcu uspelo ubraniti drugo mesto.

Hamilton je imel tako prosto pot do svoje 91. zmage v karieri s čimer je iznečil rekord po številu zmag Michaela Schumacherja in storil velik korak k osvojitvi sedmega naslova svetovnega prvaka.